ZBIGNIEW LEWANDOWSKI

perkusja

Zbigniew Lewandowski

Muzyk jazzowy, perkusista, kompozytor, aranżer, band leader. Od ponad 35 lat na polskiej scenie muzycznej. Debiutował w zespole jazzu tradycyjnego "Sami Swoi", później w Big Bandzie Wrocław. W latach 73 – 76 napędzał sekcje rytmiczne wrocławskich super grup, "Spisek Sześciu"( pierwsza nagroda na Jazzie nad Odrą w 1974 roku) oraz "Crash" ( pierwsza nagroda na festiwalu jazzowym w San Sebastian 1977 roku).

Zakładał i występował w pierwszym składzie super grupy lat 80 – tych "String Connection". W 1982 roku debiutuje jako band leader prezentując swój jazzowy septet, na festiwalu "Jazz nad Odrą". Odtąd tworzy własne projekty i zespoły od tria do septetu a stylistyka zespołów zmienia się wraz z rozwojem artystycznej orientacji leadera ( akustyczny i elektryczny mainstream, electric jazz, fusion, salsa ). Występował z zespołami bluesowymi i orkiestrami rozrywkowymi takimi jak: "Alex Band" i wieloma innymi. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt w tym 10 autorskich. Ma w swoim dorobku wiele godzin muzyki teatralnej i filmowej. Jest laureatem licznych nagród zespołowych: Grand Prix dla najlepszej orkiestry tradycyjnej na festiwalu Jazz nad Odrą 1972 z zespołem "Sami Swoi", Grand Prix dla najlepszego big bandu na festiwalu "Złota Tarka" w Warszawie w 1973 roku z Big Bandem Wrocław, Grand Prix na festiwalu "Jazz nad Odrą 74" z zespołem "Spisek Sześciu", dwukrotnie złoty medal i tytuły ekstraklasy europejskiej na festiwalach jazzowych w Prerov i Kromeriż z zespołami "Sami Swoi" i Big Band Wrocław. Grand Prix na festiwalu jazzowym w San Sebastian w 1977 roku z zespołem "Crash" i drugie Grand Prix na festiwalu w San Sebastian w roku 1984 z własnym kwartetem. Jest takze laureatem nagród indywidualnych m.in: Super Star na festiwalu jazzowym w Moenchengladbach, tytuł najlepszego perkusisty międzynarodowego festiwalu jazzowego w San Sebastian w 1978 roku. W latach 90 – tych tworzy swoje kultowe trio "Three Generations" z Markiem Raduli i Wojtkiem Pilichowskim a także wspólnie z Wojciechem Karolakiem i Piotrem Baronem "The High Bred Jazz Trio".

Wykładowca warsztatów muzycznych "Blues nad Bobrem" w Bolesławcu, "Jawor Rock" w Jaworznie, "Blues Express" w Zakrzewie, "Hanza Jazz" w Koszalinie , Warsztatów Jazzowych w Puławach . Jest wykładowcą klasy perkusji "Wrocławskiej szkoły jazzu". Współpracował z leaderami polskiej sceny jazzowej: T. Stańko, Z. Namysłowski, J. Muniak, J. Śmietana, S. Kulpowicz, K. Dębski, W. Karolak, M. Urbaniak, J.P. Wróblewski, T. Szukalski oraz gwiazdami jazzu europejskiego i amerykańskiego: E. Kroner, B. Rosengren, H. Hartmann, D. Friesen, M. Vinci, M. Stern, R. Rickert, M. Russell, Mfa Kera, K. Carr, C. Johnson . W 2007 roku odznaczony brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" .

Foto: Katarzyna Kornicka

Więcej o wykładowcy na:

Reportaż oparty na fragmentach koncertu zespołu "Mike Russel & Levandek Funky Team"

Video:

Zarys programowy zajęć: