Msza bluesowa

(English version coming soon.)

Informacja wkrótce

Msza jest stałym elementem Festiwalu od 1997 roku.


Rok 2012

12 sierpnia 2012, godz. 19.00 – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu – Msza w oprawie bluesowej przygotowana przez Aleksandrę Sozańską-Kut

Rok 2011

Msza odbyła się 13 sierpnia 2011 w sobotę o 18:00 w kościele na os. Kwiatowym. Po mszy odbył się koncert bluesowy Dominiki Michalak z zespołem. Koncert ten był dofinansowany przez Urząd Miasta Bolesławca

Rok 2010

Msza bluesowa i koncert Ewy Urygi

Po nabożeństwie, którego muzyczną oprawę przygotowali warsztatowicze Festiwalu „Blues nad Bobrem”, Ewa Uryga dała koncert pieśni gospel. W repertuarze artystki znalazły się kompozycje Steviego Wondera.

Bluesowa msza polowa została zorganizowana w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Kwiatowym w Bolesławcu. Warsztatowicze przygotowani przez Aleksandrę Sozańską-Kut wykonali pieśni religijne w aranżacji bluesowej i gospel. Rozpoczęto utworem „Być bliżej Ciebie”, potem zaśpiewano „Przed Bogiem staję się bosą” w aranżacji gospel.

Mszę przerwała burza i przeniesiono ją pod dach kościoła. Kolejne utwory trzeba było improwizować, m.in. przygotowywaną starannie przez warsztatowiczów słynną piosenkę „Lucky old sun” (znaną z wykonań Luisa Armstronga, Raya Charlesa czy Johnnyego Casha).

– Msza w tym roku była ekstremalna – mówi Aleksandra Sozańska-Kut. – Aranżacje były dokonywane w chwili ich wykonywania, co dowodzi, że poziom warsztatowiczów i ich umiejętności jest wysoki. Młodzież poradziła sobie wspaniale z nagłą zmianą programu i pogody. Paru utworów nie wykonaliśmy i już nie wykonamy w tym roku.

Po mszy koncert dała najlepsza polska wokalista gospel, Ewa Uryga. Zaśpiewała wraz z swoim znakomitym zespołem. Na basie grał Dariusz Ziółek, na perkusji Grzegorz Poliszak, a na klawiszach Piotr Wrombel. Artystka zaśpiewała dziesięć utworów. Każdy z nich poprzedzała polskim tłumaczeniem tekstów, które wykonywała w języku angielskim.

Ewa Uryga śpiewała o miłości i zaufaniu do Boga oraz o tym, że Bóg jest wszystkim w życiu wierzącej osoby. Artystka głęboko przeżyła swoje spotkanie z Janem Pawłem II. Było to dla niej tak wielkie przeżycie, że nie mogła ani mówić, ani śpiewać prawie przez dwa tygodnie. Zaśpiewany na koncercie utwór „Jezu ufam Tobie”, powstał po jej spotkaniu z papieżem Polakiem.

W repertuarze artystki znalazła się również piosenka Steviego Wondera „Free”. – Uważam, że Stevie Wonder jest prawdziwie mistyczny – powiedziała Ewa Uryga. – Odkryłam to, kiedy tłumaczyłam jego teksty. Piosenka „Free” (wolny) powstała w latach 70. Kiedy Stevie śpiewa „Wolny jak rzeka płynąca swobodnie przez nieskończoność” zawsze zastanawiam się, czym jest wolność Steviego Wondera.

Ewa Uryga poprosiła publiczność, by zaśpiewała wraz z nią „Alleluja” i bardzo chwaliła śpiew zgromadzonych w kościele słuchaczy. Koncert zakończyła bisem i owacjami na stojąco. Przedstawiając swoich muzyków dziękowała im, dziękowała publiczności, ale przede wszystkim dziękowała Jezusowi.

W salonach Empik można kupić jej najnowszą płytę „Jedno Spojrzenie”. Krążek zawiera utwory wokalne w wykonaniu artystki z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej, zespołu jazzowego oraz zaproszonych gości m in. Henryka Miśkiewicza, Andrzeja Lamperta, Zbigniewa Wodeckiego i Janusza Szroma.

Rok 2009

Relację dziennikarską Grażyny Hanaf pt. „Jezus dobry bluesman” oraz zdjęcia Krzysztofa Gwizdały z nabożeństwa możesz obejrzeć na stronie portalu i gazety IstotneInformacje.pl. W 2009 roku mszę odprawiono wyjątkowo w surowych wnętrzach kościoła powstającego na terenie parafii.

Msza bluesowa 2009

Warsztaty Blues nad Bobrem zostały tak pomyślane, by kształcić talenty i jednocześnie prezentować je szerokiej publiczności. fot. Krzysztof Gwizdała

Msza bluesowa 2009

Biedacy i niewolnicy swoim talentem dawali świadectwo równości wszystkich ludzi. Bluesman i Jezus zagraliby razem bez nut. fot. Krzysztof Gwizdała