About festival

(English version coming soon.)

Festiwal powstał w 1990 roku z inicjatywy miłośników bluesa. Z ich wewnętrznej potrzeby niesformalizowanego i niczym niezmąconego muzykowania w gronie najlepszych. Pierwsze jego edycje odbywały się z uczestnictwem Ryśka Riedla i Tadeusza Nalepy, którzy swym młodzieńczym entuzjazmem i niesamowitą charyzmą przyciągali rzesze fanów. Blues nad Bobrem symbolizował wyzwolenie i ukazywał radość, jaką można czerpać ze wspólnego grania i uczestniczenia w koncertach.

Podczas Bluesa nad Bobrem odbywa się kilka, a może nawet kilkanaście różnych imprez, które składają się na całość pod nazwą Festiwal. Głównym jego punktem są warsztaty. Każdy kto ma taką potrzebę, może doskonalić swoje umiejętności w zakresie gry na gitarze elektrycznej, akustycznej i basowej, harmonijce ustnej, perkusji, klawiszach, saksofonie. Może śpiewać, uczyć realizacji dźwięku i fotografować. Warsztaty prowadzone są przez najznamienitszych artystów polskiej sceny muzycznej, którzy z wielkim zapałem przekazują całą swoją olbrzymią wiedzę i wieloletnie doświadczenie młodym. Najlepsi uczestnicy warsztatów mają możliwość otrzymania prestiżowej nagrody dla najciekawiej zapowiadającego się gitarzysty i basisty. Wyróżnieni zostają także harmonijkarze. W trakcie warsztatów odbywają się również konsultacje z zagranicznymi muzykami, porywające słuchaczy wykłady, np. dotyczące współpracy na scenie, historii muzyki rozrywkowej oraz czerpania pełnej radości z muzykowania.

Wieczorami każdy może pochwalić się swoimi umiejętnościami oraz pokazać to, czego nauczył się podczas codziennych zajęć, uczestnicząc w jam session. Na scenie pod czujnym okiem swoich mistrzów można zmierzyć się ze standardami bluesowymi, jazzowymi i sprawdzić się w improwizacjach.

Oprócz warsztatów w ramach festiwalu każdego roku odbywa się pierwsza w Polsce msza w oprawie bluesowej, w której uczestniczą warsztatowicze razem z wykładowcami. Msza cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników i bolesławian. Od dwóch lat kończy się koncertami gwiazd.

Na zakończenia festiwalu ma miejsce koncert finałowy. Występują znane gwiazdy polskiej sceny bluesowej oraz orkiestra festiwalowa złożona z wykładowców Bluesa nad Bobrem. W tym czasie z Dolnego Śląska i okolic ściągają setki bluesmanów, żeby móc rozkoszować się dźwiękami płynącymi na żywo z wielkiej sceny. Koncerty zawsze są na najwyższym poziomie. Cieszą starszych i młodszych widzów.

Podczas festiwalu odbywa się przegląd zespołów bluesowych, w którym młode kapele mogą zaistnieć na scenie i zostać zauważonymi. Wykwalifikowane jury złożone z muzyków i dziennikarzy muzycznych wybiera najlepszych, honorując ich atrakcyjnymi nagrodami.

Festiwal to nie tylko nauka i ciężka praca nad własnym warsztatem muzycznym, ale przede wszystkim dobra zabawa, wypoczynek, możliwość nawiązania nowych znajomości wśród muzyków, dzięki którym możliwe jest zrealizowanie marzeń każdego z nich - koncertowania i nagrania płyt. To również zaangażowanie i praca wielu ludzi, którzy ten festiwal tworzą, od lat kochają i czują się z nim związani, w tym sporego grono ciągle młodych wolontariuszy.

Historia festiwalu

1990-2009

„Blues nad Bobrem” – impreza niedochodowa, ale jakże istotna nie tylko dla melomanów Dolnego Śląska, ale i całego kraju, bo jedyna o takiej formule. To w Bolesławcu młodzi, początkujący artyści mogą wystąpić przed licznie zgromadzoną publicznością obok uznanych gwiazd bluesa i nie tylko bluesa; na warsztatach mogą doskonalić swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych instrumentalistów i teoretyków muzycznych. Koncerty bluesowe są – zwłaszcza dla młodych odbiorców w czasie wakacji – okazją do spotkań towarzyskich przy muzyce spokojnej i ambitnej. Są wreszcie jeszcze jedną formą promowania Bolesławca, miasta leżącego na szlaku turystycznym, prowadzącym z Zachodu Europy do innych regionów kraju.

Blues nad Bobrem (BnB) rozpoczął się w 1990 roku, w małym, mającym niepowtarzalny klimat, amfiteatrze na Bulwarze nad Bobrem. Z inicjatywy Sławka „Zipka” Zimkiewicza, bolesławieckiego muzyka, basisty zespołu „Mercedes Band”, odbył się pierwszy koncert, na którym wystąpił zespół Obstawa Prezydenta i muzycy z Wołowa.

Zainteresowanie koncertem, a tym samym muzyką bluesową, zaskoczyło organizatorów. W imprezie uczestniczyło ponad 1000 osób, dlatego też Bolesławiecki Ośrodek Kultury, kierowany wówczas przez Dyrektora Franciszka Uścińskiego, wpisał BnB na stałe do kalendarza imprez. W 1991 roku na kolejnym koncercie, oprócz zespołów amatorskich i Obstawy Prezydenta, wystąpił wrocławski zespół Recydywa Blues Band.

W roku 1992 odbyły się koncerty z udziałem Ryśka Riedla z zespołem Dżem, Nocnej Zmiany Bluesa i Jana „Kyksa” Skrzeka. Zorganizowano pierwsze warsztaty muzyczne, które były pomysłem Krystyny Juszkiewicz. Impreza transmitowana była przez Polskie Radio Wrocław.

Rok 1993 przyniósł kolejną propozycję: Przegląd Zespołów Bluesowych, którego inicjatorem był Piotr Barszcz. Oprócz zespołów startujących w konkursie, jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół Zdrowa Woda. Laureatem pierwszego przeglądu został bolesławiecki zespół „Blues Beer”. W tym też roku odbył się koncert, który zgromadził ponad 4 tysiące widzów. Publiczność bawiła się słuchając: Tadeusza Nalepy, Ryśka Riedla z Zespołem Dżem, Gangu Olsena, Obstawy Prezydenta, Nocnego Boogi, Jana Kyksa Skrzeka i Swawolnego Dyzia.

W roku 1994 na koncercie wystąpili: Martyna Jakubowicz z zespołem Dżem, Free Blues Band, After Blues, Nocna Zmiana Bluesa, Obstawa Prezydenta, Swawolny Dyzio, Blues Beer i po raz pierwszy muzyk z USA Kenny Carr z Blues Rock Guitar Workshop Leszka Cichońskiego.

W 1995: Dżem, Gang Olsena, Wanted Friends, Obstawa Prezydenta, Ptaaki z Paryzantem, Roman Puchowski i PIVO, No Commens, Blues Forewer, Blues Rock Guitar Workshop Leszka Cichońskiego z gościnnym udziałem Kennyego Carra oraz Międzynarodowa Formacja Litle Egoists z Carlosem Johnsonem.

Z roku na rok Blues nad Bobrem poszerzał swoją ofertę artystyczną. Przybywało wykładowców i uczestników, zwiększała się również liczba klas instrumentalnych i wokalnych. Impreza zyskała miano Festiwalu a koncert ją zamykający nazwany został Koncertem Finałowym.

Do roku 1995 Blues nad Bobrem był przedsięwzięciem Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – na jego sukces pracowali wszyscy zatrudnieni w tej instytucji oraz przyjaciele i wolontariusze imprezy.

Rok 1996 przyniósł zmiany organizacyjne. Krystyna Juszkiewicz odeszła z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury i za zgodą ówczesnej dyrektor Danuty Maślickiej podjęła decyzję o organizacji imprezy pod szyldem własnej agencji artystycznej. Zorganizowała ją przy wsparciu pracowników BOK, między innymi Jany Trawniczek, Wojciecha Szajwaja i Pawła Sponara oraz ogromnej pomocy przyjaciół. W ocenie muzyków, dziennikarzy i widzów był to jeden z najlepszych koncertów w historii Festiwalu. Impreza została doceniona przez Kapitułę Stowarzyszenia na rzecz Promocji Dolnego Śląska i nagrodzona Dolnośląskim Kluczem Sukcesu.

W Koncercie Finałowym wystąpili: Martyna Jakubowicz, Nocna Zmiana Bluesa, Easy Rider, Recydywa Blues Band, Monkey Business, Zdrowa Woda, Największa Kasa w Mieście, Orkiestra Festiwalowa pod kierunkiem Andrzeja Pluszcza oraz Blues Rock Guitar Worhshop Leszka Cichońskiego.

W 1997 roku, ze względu na zły stan techniczny amfiteatru na Bulwarze oraz wymogi ustawy o organizacji imprez masowych, Koncert Finałowy zorganizowano w Parku Waryńskiego. Lokalizacja w centrum miasta sprawiła, że koncert trwał jedynie do godz. 22:00. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać Krystyny Prońko, Swawolnego Dyzia, Orkiestry Festiwalowej oraz bolesławieckiego zespołu Blues Beer.

W roku 1998 nastąpiła kolejna zmiana. Krystyna Juszkiewicz wraz z przyjaciółmi postanowili powołać do życia Stowarzyszenie Blues nad Bobrem, które miało być szansą na rozwój imprezy, dzięki pozyskiwaniu środków z funduszu Faare i innych źródeł.

W latach 1998-99 organizatorem Festiwalu oficjalnie było Stowarzyszenie, ale w Biurze Organizacyjnym w większości pracowali ci sami ludzie. Zmieniona została również lokalizacja imprezy. Koncerty na trzy lata przeniesiono do MOSiR-u na miejsce po dawnym lodowisku. Spełniało ono w części wymagania ustawy, ale sceneria nie tworzyła klimatu z bulwaru nad Bobrem. Odległość od centrum miasta i brak miejsc siedzących spowodowały, że zmniejszyła się znacznie liczba widów. Najwierniejsi fani Festiwalu bawili się mimo wszystko. W 1998 roku koncertowali: Carlos Jonson z Cichoński Guitar Workshop, Mike Russel i Levandek old stars Blues Band, Martyna Jakubowicz, Gang Olsena, Free Blues Band, Orkiestra Festiwalowa, Tipsy Drivers.

W 1998 roku z inicjatywy Aleksandry Sozańskie-Kut i Piotra Barona na terenie Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się pierwsza, polowa Msza Święta w oprawie bluesowej. Od tego czasu nabożeństwa w bogatej oprawie muzycznej gromadzą warsztatowiczów, wykładowców i rzesze wiernych. Uczniowie i wykładowcy grają i śpiewają pieśni religijne. Połączenie rzymskokatolickiej liturgii z bluesowymi rytmami i obfitością śpiewu daje tej uroczystości niepowtarzalną atmosferę. Msze święte odprawia proboszcz parafii, ksiądz Józef Hupa.

W roku 1999 wystąpili: Tadeusz Nalepa, Tortilla Flat, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Jan "Kyks" Skrzek, Gang Olsena, Dżem z Jackiem Dewódzkim, Swawolny Dyzio. W 2000 – Dżem, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Mira Kubasińska i After blues, Zdrowa Woda, Kidnaper, Reiders, a po Mszy Św. bluesowej wystąpił zespół Spirituels Singers Band.

Po dwóch latach działalności, na skutek braku aktywności członków, postanowiono działalność stowarzyszenia BnB zawiesić, a impreza wróciła do Agencji Perfekt Krystyny Juszkiewicz.

W roku 2001 koncerty znów odbyły się w centrum miasta, przez dwa dni amfiteatr wypełniony był po brzegi. Publiczność bawiła się słuchając: Tadeusza Nalepy, Zespołu Banaszak & The Best, Duetu Henry Haggen & Puhoski, Rafała Żywickiego i Jędrzeja Kubiaka, Gangu Olsena i Orkiestry Festiwalowej. Ze względu na brak obiektu spełniającego wymogi Ustawy o organizacji imprez masowych był to ostatni Koncert Finałowy organizowany przez Krystynę Juszkiewicz.

W roku 2002 odbyły się jedynie warsztaty i przegląd zespołów oraz po Mszy Św. bluesowej recital Krystyny Prońko.

W latach 2003 i 2004 Koncerty Finałowe organizuje Bolesławiecki Ośrodek Kultury. Występy odbyły się na boisku Ośrodka Wodno-Sportowego MOSIR. W 2003 roku koncertowali: Sweet Nadine, The Twisters, Orkiestra Festiwalowa, Free Blues Band, Mira Kubasińska i After Blues, Easy Rider, Dżem. W 2004 – Laureat przeglądu Ścigani, Obstawa Prezydenta, Jan Skrzek i Śląska Grupa bluesowa, Cree, Lady & The Blues Birds, Gang Olsena.

W 2005 roku Krystyna Juszkiewicz z ważnych powodów rodzinnych zrezygnowała z prowadzenia Festiwalu, powierzając organizację warsztatów i przeglądu Dorocie Pińczuk i Szkole Muzycznej II Stopnia, która wykorzystując swoje doświadczenia i pasję zorganizowała festiwal na odpowiednio wysokim poziomie.

W latach 2005 i 2006 Koncertu Finałowego nie było.

W 2006 roku ze względu na brak organizatora warsztaty nie odbyły się, jednak z inicjatywy Wojtka Pilichowskiego i zaangażowaniu Marcina Jontka Sarkowicza (bolesławieckiego basisty) oraz Agnieszki Piaseckiej odbywają się jednodniowe warsztaty muzyczne. Głównym celem samozwańczych warsztatów, jak nazwał je sam inicjator, było podtrzymanie zapału organizatorów imprezy do pracy w latach następnych. To wydarzenie świadczyło, jak bardzo zależy wykładowcom i uczestnikom na bolesławieckich warsztatach.

W 2007 roku organizacją Festiwalu zajęło się reaktywowane Stowarzyszenie Blues nad Bobrem. Koncert odbył się w nowootwartym amfiteatrze na terenie MOSiR-u, zgromadził około 1500 widzów, wystąpili: Dżem, Minus 123 Minutki, Free Blues Band, JJ Band, Nocna Zmiana Bluesa i Obstawa Prezydenta. W tym też roku przegląd zespołów bluesowych został nazwany imieniem Tadeusza Nalepy.

Z przyczyn niezależnych od Stowarzyszenia Blues nad Bobrem w 2008 roku planowany Koncert Finałowy nie odbył się.

Rok 2010

Warsztaty Muzyczne im. Wojtka Seweryna na Zamku Kliczków - 5-14 sierpnia 2010 r.

Odbyły się w klasach gry na różnych instrumentach, śpiewu, realizacji dźwięku i fotografii. Poszczególne grupy prowadzone były przez wybitnych polskich twórców. Obok zajęć stałych miały miejsce konsultacje muzyczne. Trzy klasy wokalu poprowadzili: Krystyna Prońko, Jacek Siciarek oraz Aleksandra Sozańska-Kut. W pięciu klasach gitary elektrycznej wykładowcami byli: Jacek Jaguś, Artur Lesicki, Katarzyna Maliszewska, Krzysztof „Puma” Piasecki, zaś konsultantami: Leszek Cichoński, Marek Napiórkowski, Jacek Królik, Jacek Krzaklewski, Marek Popów, Marek Raduli. Klasę gitary akustycznej poprowadził Roman Puchowski. Na gitarze basowej uczyli: Tomasz Grabowy i Wojciech Pilichowski, a konsultantem był: Krzysztof Ścierański. W klasie perkusji wykładali: Tomasz Łosowski i Zbigniew Lewandowski. Dwie klasy harmonijki poprowadzili: Bartosz Łęczycki i Roman Badeński, a konsultacji udzielał Sławek Wierzcholski. W klasie instrumentów klawiszowych nauczali: Paweł Serafiński i Paweł Więsik, a konsultantem był: Marek Stefankiewicz. Zajęcia w klasie realizacji dźwięku miał: Jacek Mastykarz. Klasa fotografii reportażowej należała do: Tomasza Gawałkiewicza.

Oprócz tego na Zamku Kliczków odbyły się tzw. „Małe warsztaty muzyczne” dla dzieci z okolicznych wsi z gminy Osiecznicy. Poprowadzili je: Teresa Bancewicz – klasa plastyczna i Krzysztof Kucharczak – klasa muzyczna.

Zajęcia w klasach odbywały się od godziny 11 do 14 i od 16 do 18. W tym czasie miały miejsce również wykłady.

Od godziny 21 do 24 albo i dłużej codziennie na dziedzińcu Zamku Kliczków i w sali balowej Zamku koncertowano w ramach james session. Te spontaniczne i niezwykłe w klimacie muzyczne spotkania mistrzów i uczniów pełniły funkcję koncertów, które przyciągały rzesze miłośników muzyki. Były okazją do spotkania muzyków różnych pokoleń, konfrontacji umiejętności muzycznych uczniów z mistrzostwem gry wykładowców warsztatów, a także do zaprezentowania się szerokiej publiczności.

Szczególną propozycją dla widowni XX Jubileuszowego Festiwalu Blues nad Bobrem oraz dla uczestników warsztatów były koncerty, które odbyły się dwukrotnie przed james session. Jeden z nich to koncert zespołu Pi-er–2 Marka Radulego, Wojtka Pilichowskiego i Tomasza Łosowskiego (6 VIII), drugi grupy muzycznej Leszka Cichońskiego (10 VIII). Oba stanowiły ogromną atrakcję i zgromadziły rzesze miłośników dobrej muzyki.

Wystawa fotograficzna poświęcona historii Festiwalu Blues nad Bobrem

Otwarcie wystawy nastąpiło wraz z rozpoczęciem się Festiwalu, ale jej wernisaż miał miejsce 12 sierpnia 2010 r. w sali wystawowej Zamku Kliczków. 5 sierpnia 2010 r. otwarto wystawę w Bolesławcu w pomieszczeniach wystawowych Starostwa Bolesławieckiego, a od 7 sierpnia 2010 r. jej zasadniczą część pokazywano w Sali balowej i holu Zamku Kliczków.

Celem pokazu przygotowanych wcześniej zdjęć była prezentacja fotografii ilustrujących historię Festiwalu Blues nad Bobrem wykonanych w przeciągu 19 lat jego działalności. Wystawę skierowano przede wszystkim do mieszkańców okolicznych miejscowości, turystów odwiedzających zamek, widzów i uczestników festiwalu. Jej otwarcie związane było również ze zjazdem absolwentów – uczestników warsztatów z ubiegłych lat. Zgromadzono na niej ponad 60 fotografii czarno-białych i barwnych. Autorami większości prac byli Leszek Żukrowski i Grzegorz Sidorowicz. On też był odpowiedzialny za realizację tej części zadania. Prezentacja wystawy poprzedzona była wielotygodniowymi przygotowaniami polegającymi między innymi na obróbce chemicznej starych, często słabych technicznie fotografii. Autor wystawy samodzielnie wykonywał również oprawy zdjęć. Tak zgromadzony materiał zarchiwizowany będzie stanowił szczególną formę dokumentacji dziejów Festiwalu. Z uwagi na ogrom materiału fotograficznego zrezygnowano z prezentacji innych zdjęć. Te pokazane na wystawie w pełni ilustrowały historię Festiwalu, pokazywały artystów z nim związanych, ludzi, którzy go tworzyli, najważniejsze wydarzenia.

Msza w oprawie bluesowej połączona z koncertem muzyki bluesowej

Odbyła się 12 sierpnia 2010 r. w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu. Tradycyjnie przyciągnęła wielu ludzi, nie tylko wiernych z parafii. Służyła integracji środowiska i prezentacji wyników pracy uczniów z klasy wokalu, gitary i perkusji oraz popularyzacji muzyki bluesowej o tematyce religijnej.

Warsztatowicze przygotowani przez Aleksandrę Sozańską-Kut wykonywali pieśni religijne w aranżacji bluesowej i gospel. Msza miała charakter polowy. Zgromadziła rzesze wiernych od lat związanych z tym wydarzeniem muzycznym. Rozpoczęto ją utworem „Być bliżej Ciebie”, potem zaśpiewano „Przed Bogiem staję się bosą” w aranżacji gospel.

Po nabożeństwie koncert dała najlepsza polska wokalista gospel Ewa Uryga. Zaśpiewała wraz ze swoim znakomitym zespołem. Na basie grał Dariusz Ziółek, na perkusji Grzegorz Poliszek, a na klawiszach Piotr Wrombel. Artystka wykonała dziesięć pieśni, większości psalmów. Każdy z nich poprzedzała polskim tłumaczeniem utworów, które wykonywała w języku angielskim.

XVII Przegląd Zespołów Bluesowych im. Tadeusza Nalepy - 14 sierpnia 2010 r. - scena w parku przed Zamkiem Kliczków

Celem przeglądu od początku jego istnienia była promocja młodych i utalentowanych muzyków. W tym roku cieszył się on dużym zainteresowaniem. Komisja konkursowa w składzie Zbigniew Lewandowski, Katarzyna Maliszewska, Krzysztof Rojewski po przesłuchaniu wszystkich 31 zgłoszeń do udziału w Przeglądzie Zespołów Bluesowych im. T. Nalepy odbywającego się w ramach XX Jubileuszowego Festiwalu Blues nad Bobrem zakwalifikowała 8 zespołów: Amnezja, Bluesmaszyna, Jaw Raw, Juicy Band, Mizia Mizia Blues Band, No Business Band, The Mohers Band, Wolna Sobota.

Członkowie komisji zwrócili uwagę na wysoki poziom większości nadesłanych zgłoszeń, zwracając jednocześnie uwagę, że zespoły, których nie udało się w tym roku zaprosić do udziału w Przeglądzie, znajdą swoje miejsce na polskiej scenie bluesowej.

Jury w składzie: Zbigniew Lewandowski, Katarzyna Maliszewska, Roman Puchowski, Bartosz Łęczycki, Lech Bekulard i Cezary Przybylski przyznało główną nagrodę grupie Amnezja. Zespół otrzymał 6 tys. zł. Natomiast nagrodę za najbardziej stylowe wykonanie utworu Tadeusza Nalepy w wysokości 4 tys. zł dostał Juicy Band. Tę nagrodę ufundował starosta bolesławiecki.

Z kolei nagrodę publiczności otrzymały ex aequo kapele: The Mohers Band i Amnezja (po 1 tys. zł). Jurorzy przyznali też nagrody dla wyróżniających się muzyków Przeglądu. Najlepszym gitarzystą został Michał Nit z Juicy Band. Za najlepszego harmonijkarza uznano Dawida Wydrę z Wolnej Soboty, a basistę – Rafała Duszyńskiego z The Mohers Band. Zaś najlepszym perkusistą imprezy został Artur Pustelnik z Juicy Band. Jury przyznało też dwa wyróżnienia dla wokalistów. Otrzymali je: Anna Pawlus z Juicy Band i Ernest Staniaszek z Amnezji.

Piknik bluesowy - 13 - 14 sierpnia 2010 r. - Zamek Kliczków – dziedziniec i park zamkowy (dwie sceny)

Jego celem była integracja i spotkanie z muzyką bluesową różnych środowisk społecznych.

W ramach pikniku odbyły się:

 1. Spotkanie po latach bluesmenów i miłośników bluesa, byłych i obecnych uczestników i widzów Festiwalu Blues nad Bobrem.
 2. Koncerty dla dzieci: „Kaczki z Nowej Paczki” oraz "Dzieci czują bluesa" – pokaz przygotowany w czasie zajęć w ramach „Małych warsztatów muzycznych”.
 3. Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na temat: "Zamek malowany bluesem", będący wynikiem pracy na „Małych warsztatach plastycznych”.
 4. Konkursy wiedzy o bluesie jako gatunku muzycznym i o Festiwalu Blues nad Bobrem.
 5. Pokaz spektaklu przygotowanego w czasie trwania warsztatów muzycznych przez prowadzących je wykładowców na podstawie legendy o Zamku Kliczków.
 6. Koncerty muzyki bluesowej:
  • na małej scenie:
   • prezentacja przygotowanego przez klasy harmonijki ustnej hymnu festiwalowego
   • pokazy umiejętności najlepszych uczestników warsztatów
   • występ dzieci z Małych warsztatów muzycznych
   • podsumowanie konkursu dla dzieci „Zamek malowany bluesem”
   • koncert grupy „Zefiry”
   • pokaz spektaklu w wykonaniu Bractwa Rycerskiego
  • na dużej scenie:
   • Przegląd Zespołów Bluesowych im. T. Nalepy
   • występ kadry pedagogicznej warsztatów, czyli prezentacja Orkiestry festiwalowej
   • koncert Magdy Piskorczyk z zespołem
   • koncerty laureatów przeglądu z lat 2008 - Macieja Dłużniewskiego z zespołem i z 2009 Instant Blues
   • koncerty zespołów związanych z Festiwalem od początku jego istnienia: „Nocnej Zmiany Bluesa”, „Obstawy Prezydenta”, „Gangu Olsena”
   • koncert gwiazdy - zespołu „Dżem”, który zamknął pierwsze dwudziestolecie Festiwalu

Rok 2014

W roku 2014 w dniach od 5 do 15 sierpnia w obiektach Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Szkoły Podstawowej w Kruszynie k/Bolesławca zorganizowano XXIV edycję festiwalu „Blues nad Bobrem”. Nowa lokalizacja imprezy została doceniona zarówno przez uczestników warsztatów jak i wykładowców prowadzących zajęcia, a także uczestników koncertów i imprez towarzyszących. Funkcję dyrektora artystycznego przedsięwzięcia pełniła Magda Piskorczyk. Zajęcia warsztatowe odbywały się w klasach: wokalu, harmonijki ustnej, gitary akustycznej, gitary elektrycznej, instrumentów klawiszowych, gitary basowej, perkusji i produkcji muzycznej. Wzięła w nich udział wyjątkowo duża liczba uczestników (167 osób). Jam sessions organizowane były tym razem w dwóch miejscach: elektryczne z pełnym nagłośnieniem w restauracji „Europa” oraz akustyczne - unplugged - w restauracji „Kruszyna”.

Dodatkową atrakcję dla młodych muzyków stanowiły prezentacje sprzętu muzycznego sponsorów (m. in. Music Info z Krakowa oraz P­-Factor Wojciecha Krysa) połączone z prelekcjami fachowców w tej dziedzinie. Każdy z wieczorów jammowych prowadzony był przez jednego z wykładowców warsztatów. 9 sierpnia odbył się Przegląd Zespołów Bluesowych z udziałem zespołów: Cold Shot ,Day After Day, Forsal, Levi, Manfredi Johnson, Po Godzinach Blues Band, Side Road, SKL Blues. Zdobywcą Nagrody Głównej ufundowanej przez Starostę Powiatu Bolesławieckiego został zespół Po Godzinach Blues Band. W jury przeglądu zasiedli: Zbigniew Lewandowski – przewodniczący jury, Katarzyna Maliszewska, Tomasz Grabowy, Paweł Serafiński oraz Jacek Królik. Po występach uczestników przeglądu wystąpiły zaproszone gwiazdy: Boogie Boys oraz Kasa Chorych. Zwieńczeniem wysiłków dydaktycznych w ramach warsztatów były prezentacje klas warsztatowych w koncercie finałowym 14 sierpnia. Występy te bardzo ciepło przyjęła publiczność. Po nich wystąpili kolejno: „Niebieska Sowa” ­ laureaci poprzedniej edycji Bluesa nad Bobrem, Orkiestra Festiwalowa złożona z wykładowców warsztatów oraz niektórych uczestników klas wokalnych. W ramach festiwalu przeprowadzone zostały również ciekawe działania o charakterze interdyscyplinarnym, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem warsztatowiczów oraz mieszkańców Bolesławca i okolic. Pierwsze z nich to spotkanie z Markiem Karewiczem, wybitnym fotografikiem. Spotkaniu towarzyszyła wystawa jego prac pod hasłem „Czesław Niemen”. Drugie z tych działań to spotkanie z Jerzym Sosnkowskim, znanym z prowadzenia „Trójkowego wehikułu czasu”, połączone z promocją jego książki „Spotkajmy się w Honolulu”.

Nowością tej edycji była współpraca z placówkami kulturalno-­oświatowymi Gminy Bolesławiec, co daje ciekawe możliwości w zakresie organizacyjnym na kolejne lata. Organizatorzy bardzo zadowoleni są również ze współpracy z właścicielami restauracji i hoteli w Kruszynie. Stowarzyszenie spotkało się z życzliwym, otwartym podejściem zarówno ze strony społeczności Kruszyna jak i władz gminnych.

Rok 2015 – XXV Jubileuszowa Edycja

W dniach od 6 do 17 sierpnia Blues nad Bobrem po raz kolejny odbył się w Kruszynie. W zajęciach warsztatowych wzięło udział 101 uczestników w 11 klasach. Jam sessions miały miejsce w Gospodzie „Kruszyna”. Tym razem organizatorzy zaplanowali trzy dni koncertowe. W pierwszym dniu, 14 sierpnia, zaprezentowały się klasy warsztatowe. Nazajutrz, 15 sierpnia, odbył się Przegląd Zespołów Bluesowych im. Tadeusza Nalepy, po którym wystąpiły zespoły: Po Godzinach Blues Band (ubiegłoroczny Laureat Przeglądu Zespołów Bluesowych im. T. Nalepy), Nocna Zmiana Bluesa z Janem Błędowskim oraz Kraków Street Band. W trzecim dniu koncertowym, w bolesławieckim Teatrze Starym, wystąpił zespół Magda Piskorczyk Masterclass oraz szwajcarski gitarzysta Joe Colombo z towarzyszącą mu śpiewającą Kasią Skoczek.

Podobnie jak w latach poprzednich, program festiwalu i warsztatów został urozmaicony szeregiem dodatkowych wydarzeń. W pierwszych dniach imprezy miał miejsce wernisaż fotografii Leszka „Faziego” Opioły. Atrakcją dla uczestników okazał się występ gościa festiwalu, gitarzysty Jakuba Żyteckiego połączony z prezentacja sprzętu. Znakomity pianista Tomasz Kałwak zaprezentował instrumenty Kawai.

W Przeglądzie Zespołów Bluesowych im. Tadeusza Nalepy, 15 sierpnia, udział wzięły następujące zespoły: Coś Tak O, Hot Tamales, Jazzus Band, Levi, Paulina Lenda i Kruki oraz Tandeta Blues Band. Jury Przeglądu składało się z wykładowców: Zbigniewa Lewandowskiego, Magdy Piskorczyk, Tomasza Grabowego, Pawła Serafińskiego oraz Karoliny Wieczorek (Urząd Gminy Bolesławiec) i Alicji Krzyszczak (Starostwo Powiatowe w Bolesławcu). Główna Nagroda ufundowana przez Starostę Powiatu Bolesławieckiego została przyznana zespołowi Hot Tamales. Paulina Lenda i Kruki zdobyli Nagrodę za Najciekawsze Wykonanie Utworu Tadeusza Nalepy (ufundowaną przez Starostę Powiatu Bolesławieckiego, Pana Dariusza Kwaśniewskiego). Nagrodę Publiczności, ufundowaną przez Wójta Gminy Bolesławiec, Pana Andrzeja Dutkowskiego otrzymał zespół Tandeta Blues Band.

Szczegółowe dane

Warsztaty

Kluby Festiwalowe, w których odbywały się jam sessions

Warsztaty gościł

Ludzie związani z Festiwalem

Rzecznicy prasowi

Gazety Festiwalowe

Szefowie Artystyczni

Szef Warsztatów

Szef Przeglądu Zespołów Bluesowych

Nagrody Festiwalu Blues nad Bobrem

O dotychczas przyznanych nagrodach czytaj tutaj

Wykładowcy związani z Festiwalem

Klasa gitary basowej

Klasa saksofonu

Klasa gitary akustycznej

Klasa fortepianu, organów Hammonda i instrumentów klawiszowych

Klasa harmonijki

Klasa gitary elektrycznej

Klasa perkusji

Klasa wokalu

Spis tegorocznych wykładowców znajdziesz tutaj .

Blues nad Bobrem ma swoje logo, którego autorem jest Jan Domaradzki. Biuletyny informacyjne i gazetki, wydawane w czasie jego trwania, aktywizują zwłaszcza młodych adeptów miejscowego dziennikarstwa.

Nie można bagatelizować faktu spotykania się z okazji koncertów ludzi zewsząd, w różnym wieku, o różnym wykształceniu. Znikają bowiem wszelkie bariery, tworzą się więzi międzyludzkie, tak bardzo pożądane w każdej społeczności.

Niemal wszyscy uczestnicy – i artyści, i publiczność – właśnie tę sprawę podkreślają. Jeden z uczestników – Jakub Jakubowski – napisał w liście do głównej organizatorki Bluesa, Krystyny Juszkiewicz: „Nie ma wystarczająco pięknych słów, żeby opisać piękno waszej wspaniałej pracy (…) cała ta atmosfera, ludzie i blues … Doświadczenie nie do opisania. Trzymajcie tak dalej, ok.?”

Aby „trzymać tak dalej” Bluesowi nad Bobrem potrzebne jest wsparcie finansowe i wolontariusze, którzy działają dzięki determinacji, zapałowi i osobistemu zaangażowaniu Krystyny Juszkiewicz, inicjatorki Stowarzyszenia BnB, od 2007 roku zajmującego się organizacją imprezy i gotowego kontynuować prace nad jej trwaniem.

Źródło: www.rocznik.boleslawiec.pl