Blues w 2020 roku

Początki bluesa sięgają drugiej połowy XIX wieku. Wtedy to blues pojawił się wśród społeczności Afroamerykanów zamieszkujących stany na południu USA. Z czasem migrujący Afroamerykanie rozpropagowali ten gatunek muzyczny w innych częściach kraju, doprowadzając też przy okazji do powstania wielu odmian bluesa.

Oryginalnie blues miał formę wyłącznie wokalną, z czasem do muzyki dołączyły instrumenty, głównie gitara, ale też harmonijka czy fortepian. Od strony tekstowej i melodycznej blues, jak sama nazwa wskazuje (z angielskiego blues to smutek), jest raczej nostalgiczny. Teksty piosenek poruszają problemy życia codziennego, ale też nawiązują do kwestii prawa do wolności i równości, jak i zahaczają o krytykę społeczno-polityczną.

W obrębie samego bluesa z czasem wyodrębniło się wiele podgatunków, ale to nie wszystko! Blues wywarł także silny wpływ na inne gatunki muzyczne. To właśnie jedna z dynamicznych i żywszych odmian bluesa leżała u podstaw powstania rock and rolla, a także została wyjątkowo chętnie wykorzystana też przez muzyków jazzowych. Również soulowi artyści czerpali pełnymi garściami z bluesa (Ray Charles, Sam Cooker).

Blues wyszedł nieco poza ramy muzyki wyłącznie dla Afroamerykanów, kiedy zaczęli z niego czerpać artyści rockowi, ale także pod koniec lat 80., na skutek muzycznej działalności Erica Claptona oraz przede wszystkim Stevie Ray Vaughana. Obecnie za największe nazwiska historycznej sceny bluesowej uchodzą głównie Chuck Berry i B.B. King.

Współcześni artyści bluesowi

Współcześni twórcy muzyki bluesowej nie są tak popularni, jak ich wielcy poprzednicy, ale być może za jakiś czas to kolejne pokolenia będą patrzyły właśnie na nich, tak jak współcześni na B.B. Kinga czy Raya Charlesa. Tym bardziej warto zatem przybliżyć sylwetki choć kilku z nich.

 • Harry Manx
  To muzyk folkowy i bluesowy, który do swoich utworów wplata też elementy muzyki indyjskiej. Zdecydowanie warto posłuchać którejś z jego 11 płyt!
 • Otis Taylor
  Gra na harmonijce, banjo, gitarze – zatem wszystkich instrumentach silnie związanych z bluesem. Swój pierwszy album wydał w 1996 roku.
 • Corey Harris
  Amerykanin bluesa łączy z… reggae. Jeśli chodzi o samą odmianę bluesa to są to raczej typowo gitarowe kompozycje. Swój ostatni album pt. Louisa County Blues artysta wydał rok temu.
 • Chris Thomas King
  King to nie tylko muzyk bluesowy, ale również aktor. Zagrał chociażby w Zabójczym Celu ze Stevenem Seagalem. Jeśli chodzi natomiast o jego dyskografię muzyczną, w tym roku wydał najnowszy album ANGOLA.
 • Taj Mahal
  Muzyk mierzy się z bluesem już od ponad 50 lat! W swojej muzyce łączy tradycyjną muzykę bluesową z elementami muzyki z różnych regionów świata, np. Karaibów czy Afryki.

Gdzie gra blues?

Bles to nie muzyka popularna. Nie usłyszysz go zatem po włączeniu radia na pierwszej lepszej stacji. Z reguły trzeba się nieco więcej “namęczyć”, żeby bluesa posłuchać. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziesz go w sytuacjach codziennych, wręcz przeciwnie!

Blues wykorzystywany bywa jako ścieżka dźwiękowa do reklam, zwłaszcza tych telewizyjnych. Możesz też usłyszeć go w kawiarniach oraz restauracjach (w końcu to muzyka wyjątkowo nastrojowa!). Oczywiście, wybrać się też możesz na koncerty oraz specjalne bluesowe festiwale.

Także niektórzy dostawcy automatów do kasyn online wykorzystują muzykę bluesową jako ścieżkę dźwiękową albo jako motyw przewodni dla swoich gier. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.

15 Oct 2020